چرا صادرات لاستیک جمهوری اسلامی ایران ۷۰ درصد افت کرد؟! – ۳


خریدار در جهت لاستیک چینی می‌رود

شیرین شوکت فدایی , نایب‌رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک و روغن , پنچرگیران و ۱۲۳kif.ir کنونی موجب بلاتکلیفی و سردرگمی مردم و تشدید وضعیت سکون در بازار اغلب صنفها نظیر بازار لاستیک و روغن کیف لپ تاپ شده‌است . انتظار می رود با بهبود احوال اقتصادی و کسب نتایج مثبت در مذاکرات , بازار اغلب کالاها از شرایط بیحرکتی خارج و رونق به بازار کشور گشوده گردد .

در حال حاضر بازار لاستیک را مشکلات بسیاری تهدید می‌نماید . درین صنف در حدود ۳ هزار و ۲۰۰ واحد صنفی دارنده مجوز مشغول به کار میباشند و معادل همین تعداد واحد صنفی غیرمجاز در این صنف عمل می‌نمایند . بخش عمده‌ای از تولیدات بی‌کیفیت در واحدهای صنفی فاقد مجوز فعالیت عرضه می گردد و در رابطه عرضه لاستیک‌های مورخ پیشین هم بایستی اشاره شود که معمولا در واحدهای صنفی دارای پروانه , چنین تخلفاتی انجام نمیشود و غالبا واحدهای سوای پروانه و دستفروش‌ها چنین لاستیک‌هایی را در بازار عرضه می کنند . همینطور با دقت به این‌که ایجاد لاستیک به دستگاه‌هایی خاص نیاز داراست , قضیه تقلبی و تولید زیرپله‌ای از شمول این محصول نمی‌شود و همگی لاستیک‌های جان دار در بازار , در کارخانه‌ها ساخت میشود ; از سمت دیگر , کارخانه‌ها هم ملزم به درج مورخ ساخت و انقضا روی محصول میباشند ; بدین ترتیب , خریداران لاستیک مسلما در حین خرید بایستی به مورخ تولید و انقضای لاستیک دقت نمایند . تاریخ انقضای لاستیک‌های داخلی پنج سال و مورخ انقضای لاستیک‌های خارجی دو سال است و در کنار تاریخ انقضا , محافظت از لاستیک هم مورد مهمی است . تحت عنوان مثال در شرایطی که لاستیک در حین ترخیص در گمرک بخواهد ماه‌ها زیر آفتاب بماند , به صورت انقطاع از کیفیت آن کاسته میشود , حتی در صورتی مورخ مصرف آن لاستیک نگذشته باشد .

استراتژی‌ها و برنامه‌های مقابله با عرضه تولید ها تقلبی و بی‌کیفیت در اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن آنالیز شده و در نشست‌های گوناگون از دستگاه‌های مربوطه اعم از اتاق صنفها , سازمان صنعت , معدن و تجارت , سازمان‌های استاندارد , تعزیرات حکومتی , حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و انجمن پالایشگاه‌های روغن کشور ایران حضور داشته‌اند .

اتحادیه مصمم است با ساماندهی وضعیت بازار , مانع از فعالیت واحدهای خلاف‌کار و عرضه تولید ها بی‌کیفیت و فاقد استاندارد شود . براساس برنامه‌های اتحادیه لاستیک و روغن , گشت‌های بازرسی مشترک اتحادیه و دستگاه‌های ذی ربط , برای سالم‌سازی بازار ماموریت خود را استارت کرده‌اند و با همه تخلفات عکس العمل میکنند . کار ‌واحدهای صنفی فارغ از مجوز یا این که دارنده جواز از صنف دیگر , عرضه محصولات بی‌کیفیت و تقلبی , گران و کم فروشی , نداشتن تخصص و عدم ارائه خدمات کیفی و هرگونه اقدام و رفتاری که موجب ضایع شدن حقوق مصرف‌کنندگان شود , از لحاظ اتحادیه تخلف صنفی محسوب شده و با آن عکس العمل جدی می گردد .

خلل لاستیک‌های چینی نیز برای صنف مشکل‌سازشده است . به صورت کلی ارزش لاستیک‌ها از ۱۷۰ هزار تومان به بالاست و برخی لاستیک‌ها ۲۵میلیون تومان نیز به فروش می‌رسند . با دقت به قدرت رقابت لاستیک‌های هندی با لاستیک‌های چینی , واردات لاستیک از هند افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است به‌طوری که در برخی مورد ها تفاوت ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی قیمت ارزان‌تر هر حلقه لاستیک ایرانی با چینی سبب میگردد خریدار به جهت لاستیک چینی برود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *