غار جهنم بردسکن؛ چشم اندازی به زیبایی‌های پنهان ایران

صد آنلاین | حدود ۵۰ سال پیش این غار توسط آقای نجفی کشف شد، ولی مردم به دلیل ناشناخته بودن غار از رفت و آمد به آن اجتناب می‌کردند، در سال ۱۳۷۷ دو نفر از بزرگان روستای عشق آباد به اداره آب و فاضلاب منطقه مراجعه نمودند و به مسئول وقت اعلام کردند که غاری مخوف و افسانه‌ای در حاشیه عشق آباد قرار دارد که به غار جهنم معروف است و کسی نزدیک آن نمی‌شود.

به گزارش صد آنلاین ، غار جهنم بردسکن، غاری تاریخی متعلق به ۵۰ میلیون سال پیش است که دیدنی‌های طبیعی خیره کننده‌ای دارد. در این مطلب شما را با این غار آشنا می‌کنیم.

 

غار جهنم بردسکن؛ چشم اندازی به زیبایی‌های پنهان ایران

 

 


ار جهنم بردسکن، غاری باستانی نزدیک به عشق آباد بردسکن و طبس است. علت نام گذاری این غار به دلیل گرمی داخل آن است نه به دلیل ترسناک بودن غار، داخل غار جهنم بردسکن بسیار زیبا و دیدنی است. براساس نظر دکتر آریامنش، دکترای زمین شناسی و استاد دانشگاه، عمر این غار حدود ۵۰ میلیون سال است. وجود سنگ‌ها و قندیل‌های بسیار بزرگ و زیبا در داخل غار بی‌شک عمری چند صد ساله دارند که چشم هر بازدید کننده‌ای را خیره می‌کند.

غار جهنم بردسکن کجاست؟
غار جهنم در ۱۹۵ کیلومتری طبس و ۸۵ کیلومتری عشق آباد بردسکن در دهستان کوه یخاب قرار دارد. غار جهنم در شمال کوه سفید تپه طاق از توابع بخش دستگردان شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی و در فاصله ۱۵ کیلومتری جاده عشق آباد بردسکن است.

برای رسیدن به غار جهنم باید از روستای ته طاق، جاده خاکی ۴۰ کیلومتری را طی کنید.

کشف غار جهنم بردسکن
حدود ۵۰ سال پیش این غار توسط آقای نجفی کشف شد، ولی مردم به دلیل ناشناخته بودن غار از رفت و آمد به آن اجتناب می‌کردند، در سال ۱۳۷۷ دو نفر از بزرگان روستای عشق آباد به اداره آب و فاضلاب منطقه مراجعه نمودند و به مسئول وقت اعلام کردند که غاری مخوف و افسانه‌ای در حاشیه عشق آباد قرار دارد که به غار جهنم معروف است و کسی نزدیک آن نمی‌شود.

گروهی ۱۰ نفره از مسئولین محلی روستا و اداره آب و فاضلاب به سرپرستی آقای رستمی، بخشدار دستگردان برای اولین بار، پا به این غار گذاشتند و با تجهیزات لازم این غار را مورد کاوش و بررسی قرار دادند.

معرفی غار جهنم بردسکن
غار جهنمی در واقع یک غار چاه است، ۵۰ متر عمق و ۳۵۰ متر طول دارد. تا چندی پیش کمتر کسی جرات می‌کرد پا به درون این چاه ۵۰ متری بگذارد. برای ورود به داخل غار باید حتما تجهیزات کوهنوردی و غار نوردی و ۳۰ متر طناب همراه داشته باشید.

قندیل‌های مرمری داخل غار یکی از زیباترین مناظری است که می‌تواند چشمان شما را خیره کند و در نگاه اول غار علیصدر همدان را برای شما تداعی می‌کند. غار جهنمی ایران ۴ دهانه دارد و همچنان فعالیت‌های شیمیایی درونش ادامه دارد و جزو غار‌های آهکی کاملا زنده و فعال در ایران شناخته می‌شود.

هنگام بازدید اکتشافی غار در سال ۱۳۸۷، مخزن آبی درون غار با وسعت ۶ در ۲ متر وجود داشت، با وجود خشکسالی‌های اخیر هنوز حوضچه انتهایی غار آب دارد. در حال حاضر در انتهای فصل آبان، عمق آب داخل غار به ۲۰ – ۴۰ سانتی متر می‌شود.

در این غار بقایای استخوان‌های حیوانات مختلف از جمله کلک، بز، سگ، کفتار و مار کشف شده است که روی آن‌ها را لایه‌ای کلسیت گرفته است.

گل کلمی‌های سفید، سوزنی‌های بلوی، فلاوستون‌ها، اسفنجی‌ها و دراپری‌های کوچک از دیدنی‌های بصری زمین شناسی غار جهنی هستند.

در سال ۱۳۹۴ باری برداشت سنگ مرمر از غار، صدماتی به دهانه غار وارد شد که واکنش‌های زیادی در رسانه‌ها و بین دوست داران محیط زیست به پا کرد.

با وجودی که غار جهنمی در انجمن غار ایران به عنون یک اثر طبیعی ارزشمند ثبت شده است، ولی ظاهرا جایگاه زیست انسانی و باستان شناسی ندارد و نمی‌توان محدودیت معدنی برای فعالیت اقتصادی در آن وضع کرد.

با پیگیری‌های کنکاشگران محیط زیست برای حفظ طبیعی غار جهنمی به عنوان یک جاذبه طبیعی برای ایرانگردی، فعالیت معدنی تا شعاع یک کیلومتری دهانه غار ممنوع شد، ولی با این وجود مجوز حفاری و بهره برداری منگنز و مرمر در محدوده نزدیک غار صادر گردید و یک معدنکار متخلف دهانه غار را به طور کامل تخریب کرد.

منبع: بیتوته

 

دیدگاهتان را بنویسید